Tavaszi Szépmíves Szimpózium

Kezdeményezésünk a magyarországi művészi igényű kivitelezés nemes hagyományaihoz méltó szakmai fórumot kíván teremteni. Célunk, hogy minden tavasszal meghívjuk Alapítványunk együttműködő partnereit, hogy összegezzük az elért eredményeinket, megosszuk egymással tapasztatainkat és együtt gondolkodjunk a jövőt érintő feladatokról.

Nemzetközi viszonylatban is egyedülállónak tekinthető kezdeményezésünkhöz szerencsére egyre több támogató csatlakozik. Az esemény hozzájárul a művészi igényű kivitelezés és a hazai szépmíves oktatás újjáélesztéséhez, a fiatal tehetségek felkutatásához és támogatásához.

Fontos feladatunk, hogy közös eredményeinket, a szépmíves képzésben résztvevő hallgatóink tehetségét és munkáit a nagyközönséggel is megismertessük a lehető legszélesebb körben, melyhez kiváló lehetőséget biztosít a nívós szakmai rendezvény.

A vendégeket Magyar Képzőművészeti Egyetem általános rektorhelyettese, Lelkes László Munkácsy-díjas grafikusművész és Jánovszki Tamás, a Hauszmann Alapítvány tudományos és üzemeltetési vezetője köszöntötték.

  

A rendezvény első előadója Kelecsényi Gergely volt, aki a „Szépmíves mesterségek – elmélet, gyakorlat, jövőkép” címmel vázolta fel a szakmák helyzetével és jövőképével kapcsolatos meglátásait és kérdéseit.

Szűcs Tibor, a „Kisképző” igazgatója „Szépmíves képzések a Kisképzőben” című előadásában az oktatás szervezésével és lebonyolításával kapcsolatos eddigi tapasztalatokat osztotta meg a hallgatósággal.

Szabó Franciska művésztanár, az idei (első) végzős évfolyam osztályfőnöke „Kísérlet a historizmus kori rajzoktatás felelevenítésére és korszerűsítésére” című színes és gazdagon illusztrált előadásában a szépmívesképzés rajzoktatásának friss tudnivalóit ismertette az érdeklődőkkel.

Borsos Róbert szobrászművész, művésztanár „A szobrász szépmíves képzés tapasztalatai a második tanév végén” című előadásában a mintázás oktatásának kihívásait és eredményeit mutatta be.

Kovács Csaba István az idei tanévben indult képzés oktatójaként „A fa- és bútor szépmíves képzés tapasztalatai az első tanév végén” című előadásában osztotta meg a hallgatósággal a közös munka összefoglalását.

A szimpózium következő eleme egy kerekasztalbeszélgetés volt a fém szépmíves képzés lehetőségeiről, kihívásairól és eredményeiről, melynek résztvevői a témában gazdag gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező szakemberek voltak: Magyar Éva ötvös-képzőművész, Tímár Lőrinc régész-építész és Szilos András ötvösművész, szépmíves tanár.

Az ebéd utáni program első előadója Makói Juhász István festőművész, szépmíves tanár volt, aki „Murális technikák oktatása és a tapasztalatok a második tanév végén” című előadásában összegezte addigi tapasztalatait.

Borkovics-Válint Ingrid iparművész-művésztanár „„Szebb kilátásokért” – az ólmozott üveg szépmíves képzés tapasztalatai” című előadása az üvegművészet egy népszerű és érdekes ágába nyújtott kedvteremtő betekintést, melyet a már tavaly is látványos sikert aratott szépmíves-workshopok követtek.

Szenteleki Gábor festőművész, az idei kezdő évfolyam osztályfőnöke a fémmíves tervezőasztal eszközeit mutatta be és ismertette anyag, eszköz, módszertani szempontok szerint.

A Magyar Képzőművészeti Egyetem Gyakorlóiskolájában, azaz a Kisképzőben elindított oktatási programunk jelentős mérföldkőhöz érkezett, hiszen a 2024/2025-ös tanévben a már működő szobrász, festő, fém és üveg szépmíves mesterségek mellett új szakiránnyal, a fa- és bútor szépmíves képzéssel is bővült az oktatási paletta.

Fónad Flóra és Kakucs Miklós, akik a frissen indult fa és bútor szépmívesképzés elismert tanárai, ízelítőt tartottak az általuk felügyelt mesterség gyakorlati feladataiból, melynek eredményekét kedves húsvéti dísztárgyak nyertek végső formát.

A Hauszmann Alapítvány nevében ezúton szeretnénk megköszönni a rendezvényen részt vevő előadók és szervezők munkáját, gratulálunk tanáraink és diákjaink eddigi eredményeihez, valamint sok sikert kívánunk a tanulmányaikat lezáró másodéves szépmívesek vizsgáihoz!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Az Alapítvány neve: Hauszmann Alapítvány
  • Az Alapítvány székhelye: 1013 Budapest, Döbrentei u. 10. II/1.
  • A bírósági nyilvántartásba vételi végzés száma: 77.Pk.60.442/2021/2.
  • Az Alapítvány nyilvántartási száma: 01-01-0013161
  • Az Alapítvány adószáma: 19308526-2-41

A Hauszmann Alapítvány
központi elérhetőségei

Székhely és levelezési cím:
1013 Budapest,
Döbrentei u. 10. II/1.

E-mail:
info@hauszmannalapitvany.hu